Kategorier
Antimobbning

Månadens kompis fick kändisträff

När Denise Lopez blev tillfrågad att besöka Vintertullsskolan var svaret enkelt. Förutom att arbeta med musik engagerar hon sig gärna i samhällsfrågor. När Denise var mindre blev hon utsatt för mobbning på grund av hennes mexikanska ursprung. Därför besökte hon gärna Vintertullsskolan för att berätta om hur hon lyckades vända sin situation. Hon passade även på att uppmuntra och ge stöd till antimobbningsgruppen då hon tycker att deras arbete är oerhört viktig.

Det blev ett lyckat antimobbningsmöte. Denise önskade att det hade funnits en antimobbningsgrupp på hennes grundskola. Hon menar att det gör en skillnad om det finns aktiva elever som arbetar mot mobbning då elever ofta kan se saker som händer på skolan som de vuxna kanske inte ser.