Kategorier
Antimobbning

Tv mobbing

swartling-antimobbning-main

Peter Swartling en tuff nalle.

[two_third]

När Vintertullsskolans elever berättade om vad de ansåg vara mobbning framkom att Idol var ett program som mobbades.

Vi bjöd därför in Peter Swartling till skolan för att svara på elevernas frågor om varför juryn var så elaka i sin kritik mot vissa deltagare. Peter erkände att de ibland var klumpiga och klev över gränsen, men även att mycket av det som framstår som taskigt är ihopklippt i efterhand för att bli bra TV.

swartling-antimobbing-2Varför det finns en tjusning i att se vissa deltagare bli utsatta kunde han dock tycka var märkligt och ganska tragiskt. ”Det blir ju lätt offentlig mobbning när hela Sverige tittar på.” Han ville ändå understryka att allt inte är som det ser ut att vara när det gäller TV och att Idol-juryn tycker att det är oerhört viktigt att vara konstruktiva i sin kritik till deltagarna. Peter Swartling kanske verkar tuff och hård, men på Vintertullsskolan var han snäll och go’ som en nallebjörn.